ריהוט לבית כנסת

מהו בעצם ארון הקודש

בתי כנסת הם המקום שאליו הולכים יהודים על מנת להתפלל, כאשר יש לא מעט יהודים אשר מבצעים את האקט הזה של התפילה במקום שבו הם נמצאים בצורה שיותר נוחה או בשל לית ברירה. יש הרבה מאוד סוגים של בתי כנסת, שחלקם קטני מידות בשטח הבית של השכנים ויש אחרים גדולי מידה ומפוארים שבהם משתמשים כל מי שגרים בקרבת מקום ונוהגים להתפלל לפי כל הציוויים. באופן שמכתיבה המסורת של היהדות כבר אלפי שנים, ארון או היכל הקודש הוא חלק בלתי נפרד והעיקרי של בית הכנסת בכל מקום אליו ניגשים יהודים יחדיו לתפילות ומזמורים. למה צריכים ארון שכזה, ומה הוא מכיל בתוכו? את זה יודע כל יהודי.


מקום שבו נמצאת קדושה

מה כבר קיים בארון הקודש שמצריך ארון כה מפואר שבו לא יכול לגעת כל יהודי שנמצא בבית הכנסת כי אם רק אנשים שזה תפקידם והאחריות שעליה מוטלת כל השנים? ארון הקודש הוא למעשה מקום שבו מניחים את ספר התורה שבו קוראים בשעת התפילה ואותו מוציאים גם באירועים מיוחדים ליהודים.

הוא ספר התורה אשר עשוי מגילה מיוחדת שם הכתוב נעשה על ידי סופר סת"ם שמוכשר לכתוב ספרים כאלה עם בקיאות וחומרי כתיבה מיוחדים. את הספר שומרים בקנאות רבה למניעה של נזקים, וכך משתמרים להם ספרים קדושים מעין אלה מאות של שנים, ואלה שניזוקו וכבר אינם כשרים לתפילה ממשיכים להיות שמורים בשל היותם חתיכה חשובה מההיסטוריה של היהודים.


הייחודיות של ארון קודש

יצירה של ארון קודש או תיבת תפילה היא לא נגרות פשוטה שבה יכולים לחבר כמה חתיכות של עץ יחדיו וזה הכל. יצירה של ארון קודש היא כזו שאר כוללת רק את החומרים הכי טוב שמשתמרים לכמה שיותר שנים ואת הקישוטים והגילופים אשר עושים רפרנס לכל מה שמייחד את היהדות ואת היהודים ומופיע בכתבי היהדות השונים. התייחסות לכל הדברים הללו לפרטי פרטים הופכת את ארון הקודש ליותר מהודר וקדוש, כמעט כמו ספר התורה הקדוש אשר נמצא לו חבוי ושמור היטב בתוככי הארון בפנים.

עוד מידע ודוגמאות תוכלו למצוא באתר http://www.aronot-kodesh.co.il/