הקמת מעבדה

הקמת מעבדה – איך עושים את זה בצורה נכונה

לא מעט בתי עסק, גדולים וקטנים, חברות בתחומים שונים, למשל בתחומי מזון, רפואה, טכנולוגיה ועוד, נדרשות להקים מעבדות בשטחן על מנת שיוכלו לבצע מחקרים, פיתוחים, ולייצר מוצרים שונים. 

בניית מעבדה, היא שונה מאשר בניית מבנה רגיל, שכן היא דורשת התייחסות ספציפית לסוג העבודה אשר אמור להתבצע במקום, היא דורשת שימוש באמצעים מיוחדים וכן יש צורך לייצר סביבת עבודה מתאימה. אם בונים מעבדה בצורה לא נכונה, אזי שכל התהליך עלול להיפגע, מה שכמובן יוביל לתהליך מחקר, פיתוח או יצור לא נכון, הוצאות כספיות מיותרות, נזקים תדמיתיים ועוד. 

חשוב להבהיר, הקמת מעבדה היא לא דבר שכל קבלן וכל בעל מקצוע יודע כיצד לבצע ולא כל אחד מסוגל לכך. לכן כל בעל עסק אשר מבקש להקים מעבדה במבנה שברשותו, חייב לשכור בעלי מקצוע מתאימים ובראשם קבלנים שידעו לתכנן, לפקח ולנהל את תהליך העבודה בצורה נכונה, על פי כל הדרישות, התנאים והכללים. 

כיצד זה מתבצע באופן מעשי

בעיקרון, כאשר מבקשים להקים מעבדה מסוג כזה או אחר, יש לבחון את גודל השטח שנדרש לכך, יש לבחון אילו מערכות צריכות להיות מותקנות במקום, זאת על בסיס אופי וסוג העבודה אשר רוצים לבצע במעבדה, וכן צריך לבחון כיצד אפשר לייצר סביבת עבודה נוחה ובטוחה 

ניתן לראות דוגמאות ממעבדות שונות (למידע נוסף הכנסו לאתר של בר ביצוע), בין אם זה בארץ ובין אם זה בעולם. בעלי עסקים גדולים, יכולים לפנות אל חברות אחרות בבקשה לקבל דוגמאות, הסברים ואולי אפילו להתארח אצלם בשביל לקבל מושג איך לבנות מעבדה בצורה נכונה ומקצועית. בכל מקרה, על הקבלן להבין מה בדיוק מצפים ממנו לעשות, כיצד מצפים ממנו לייצר תהליך עבודה נכון ומה התוצאה אותה מצפים לקבל.