תכנון שלד

תכנון שלד

שלד של מבנה הוא למעשה הבסיס ההתחלתי והחשוב ביותר עליו יוקם המבנה הסופי. השלד הם היסודות והתשתיות של המבנה הכוללים בין השאר גם את הקירות, הרצפות, התקרות, עמודי התמך, גג המבנה ועוד. תפקיד השלד הוא להעניק למבנה את צורתו הסופית, ובמיוחד את כושר עמידותו וחוזקו של כלל המבנה.

כיוון שמבנים מוקמים על גבי הקרקע, יש להתחשב בסוג ואיכות הקרקע עליה המבנה יוקם. קרקע נתונה לשינויים טבעיים כתוצאה ממזג אוויר, או כל גורם סביבתי אחר שאין עליו לרוב שליטה – ולכן בהקמת שלד של מבנה יש ליישם מערכת ביסוס מתאימה לקרקע, כך שהיא לא תושפע משינויים ותזוזות המתרחשות בקרקע עצמה.

תכנון שלד וקונסטרוקציה של מבנים

אדריכלים ומעצבי פנים נעזרים כל העת בתרשימים ותוכניות בנייה בזמן עבודתם, אך נוסף לתוכניות אלו ישנן תוכניות ראשוניות הממחישות את מראה התשתית שעליה יוקם המבנה וכל האלמנטים שלו. באמצעות תכנון נכון של מבנה השלד וסוג התשתית שתוקם, ניתן לשלוט בכל תהליכי הבנייה העתידיים וכך לחסוך לא מעט זמן וכסף.

נהוג להכין תוכנית ייצור מפורטת ומדויקת לשלבי הקמת הקונסטרוקציה של המבנה, כך שהיא כוללת את כל האלמנטים והדברים הנדרשים להקמתה כמו סוג החיבורים, מיקום הפרופילים ולוחות התשתית, היכן יעברו הצינורות ועוד אלמנטים נוספים ומהותיים להקמת התשתית. מידע נוסף בנושא ניתן למצוא כאן.

עבור מבנים גדולים במיוחד כמו גורדי שחקים או מבני תעשייה גדולים, נעשה לרוב שימוש בקונסטרוקציה של לוחות פלדה. בשונה מתשתית העשויה בטון, תשתית פלדה מעניקה חוזק ויציבות גבוהה יותר לקונסטרוקציה וכך לכל המבנה שמיועד להקמה. הודות לכושר העמידות הגבוהה של תשתית הפלדה, מבנים אלו יהיו עמידים בפני נזקים ומפגעים סביבתיים כמו פגעי מזג אוויר, רעידות אדמה או בלאי שמתרחש במהלך השנים.

היתרון של תוכניות ייצור

הפקה של תוכניות ייצור עבור תכנון של שלד מבנה, תאפשר למנהלי פרויקט הבניה קבלת תמונת מצב ברורה ומדויקת יותר בכל הנוגע לתהליכי הבניה הנדרשים. באמצעות תוכנות מחשב מתקדמות ניתן להפיק תוכניות ייצור בתלת ממד, דבר שיעניק יתרון בשטח הבניה בזמן אמת כדי לקבל מודל מחשי כמה שיותר.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
איציק זרח

איציק זרח

כסטודנט עבד איציק בשיפוצים, והיום בזמנו הפנוי הוא שמח לכתוב מאמרים בתחום בתקווה שזה יעזור לאחרים.

אולי גם יענין אותך...

לוכדי עכברים

לוכדי עכברים

כמעט כל אחד גילה בשלב כזה או אחר, כי הוא חולק את הדירה שלו עם עכברים. אומנם מדובר על יצורים קטנים ועדינים, אך הם בחלט

קרא עוד »

כיסוי לספה

כשאתם בוחרים כיסויי ספה או כיסא, אתם בעצם בוחרים להלביש את הרהיטים שלכם לפי טעמכם. בדיוק כפי שהייתם שמים לב למשקל הבד, למרקמים ולהתאמה כאשר

קרא עוד »